Close Menu
    Stiri

    Incident de mediu: 300 de litri de erbicid deversați în cursul de apă Cozancea, afluent al Sitnei

    16 iunie 2026

    Un pas important pentru realizarea Variantei de Ocolire a Municipiului Dorohoi

    16 iunie 2026

    Angajări la Bucecea: o firmă de pe fosta platformă industrială caută muncitori, operatori și șef de producție

    16 iunie 2026

    COMUNICAT DE PRESĂ: România pierde încă 460 de milioane de euro din PNRR

    15 iunie 2026

    13,6 milioane lei pentru un corp nou la grădinița nr. 4 din Dorohoi. Proiect finanțat din fonduri europene

    15 iunie 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram YouTube TikTok
    Facebook X (Twitter) Instagram YouTube TikTok
    Banul BotosaneanBanul Botosanean
    Banner 1
    • Acasa
    • Economic
    • Administratie
    • Politica
    • Stiri locale
    • Agricultura
    • Toate stirile
    • Contact
    Banul BotosaneanBanul Botosanean
    Prima pagină » 18 primării din Botoșani, amendate cu 1,2 milioane de lei pentru gestionarea deficitară a deșeurilor
    Featured

    18 primării din Botoșani, amendate cu 1,2 milioane de lei pentru gestionarea deficitară a deșeurilor

    Rata de reciclare, sub 55% în comunele botoșănene
    30 mai 2026Niciun comentariu
    Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit Email
    18 primării din Botoșani, amendate cu 1,2 milioane de lei pentru gestionarea deficitară a deșeurilor
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email
    1,2 milioane de lei amenzi pentru 18 primării din Botoșani care nu reciclează suficient și nu gestionează corect deșeurile

    Garda Națională de Mediu a controlat în două săptămâni 18 unități administrativ-teritoriale din județ. Principala problemă: rata de reciclare sub pragul legal de 55%. Nicio comună verificată nu a scăpat fără sancțiune.

    În perioada 18–29 mai 2026, Comisariatul Județean Botoșani al Gărzii Naționale de Mediu, condus de Cristina Kashyap, a desfășurat 18 acțiuni de inspecție și control în localitățile rurale ale județului, vizând modul în care unitățile administrativ-teritoriale gestionează deșeurile municipale și asigură salubrizarea localităților.

    Rezultatul: 27 de sancțiuni contravenționale, 26 de amenzi în valoare totală de 1.225.000 de lei și un avertisment.

    Primăriile controlate

    Acțiunile de inspecție au vizat următoarele unități administrativ-teritoriale: Mihăileni, Dersca, Lozna, Cândești, Șendriceni, Văculești, Vârfu Câmpului, Brăiești, Manoleasa, Dimăcheni, Corlăteni, Roma, Nicșeni, Leorda, Bucecea, Răchiși, Unțeni și Ungureni.

    Ce nereguli au fost constatate

    Sancțiunile aplicate se împart în patru categorii de neconformități, cu frecvențe diferite:

    Rata de reciclare sub limita legală, 18 sancțiuni. Cea mai frecventă și mai gravă problemă identificată: comunele nu au atins în anul 2025 nivelul minim legal de 55% pregătire pentru reutilizare și reciclare din totalul deșeurilor municipale generate. Obligația vizează în special fluxurile de hârtie, metal, plastic și sticlă din deșeurile menajere, categorii pentru care legislația europeană transpusă în dreptul român impune ținte clare. Nerealizarea acestor ținte expune România la proceduri de infringement la nivel european, iar comunele care nu iau măsuri contribuie direct la acest risc.

    Deșeuri depozitate în afara spațiilor autorizate, 3 sancțiuni. Eliminarea, deținerea sau păstrarea deșeurilor în locuri neautorizate, gropi neconforme, terenuri virane, zone de margine a localității, rămâne o problemă persistentă în mediul rural.

    Lipsa spațiilor pentru colectarea separată a deșeurilor periculoase – 4 sancțiuni. Bateriile uzate, medicamentele expirate, produsele chimice de uz casnic și alte deșeuri periculoase provenite de la populație necesită puncte de colectare dedicate. Patru comune controlate nu asigurau aceste spații.

    Neadoptarea hotărârilor de consiliu local obligatorii, 2 sancțiuni. Legislația în vigoare, OUG 92/2021, obligă autoritățile locale să adopte hotărâri de consiliu prin care să interzică abandonarea și aruncarea necontrolată a deșeurilor. Două comune nu au îndeplinit această obligație formală, dar cu efecte practice directe.

    amenzi mediu rural România amenzi reciclare comune Botoșani colectare separată deșeuri periculoase Cristina Kashyap GNM Botoșani deșeuri municipale Botoșani garda de mediu botoșani gestionare deșeuri rural Botoșani GNM control deșeuri Botoșani 2026 OUG 92 2021 comune PNGD control județ rata reciclare 55% comune salubrizare localități Botoșani sancțiuni mediu comune Botoșani
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Incident de mediu: 300 de litri de erbicid deversați în cursul de apă Cozancea, afluent al Sitnei

    16 iunie 2026

    Un pas important pentru realizarea Variantei de Ocolire a Municipiului Dorohoi

    16 iunie 2026

    Angajări la Bucecea: o firmă de pe fosta platformă industrială caută muncitori, operatori și șef de producție

    16 iunie 2026

    COMUNICAT DE PRESĂ: România pierde încă 460 de milioane de euro din PNRR

    15 iunie 2026

    13,6 milioane lei pentru un corp nou la grădinița nr. 4 din Dorohoi. Proiect finanțat din fonduri europene

    15 iunie 2026

    Florin Buțura, primar Ștefănești: ”Au început lucrările la un centru pentru copii, finanțat din fonduri europene”

    15 iunie 2026
    Leave A Reply Cancel Reply

    Stiri
    Featured

    Incident de mediu: 300 de litri de erbicid deversați în cursul de apă Cozancea, afluent al Sitnei

    16 iunie 2026

    Incident de Mediu în Cătunul Stănești: Deversare de Erbicid în Cursul de Apă Cozancea Echipa…

    Un pas important pentru realizarea Variantei de Ocolire a Municipiului Dorohoi

    16 iunie 2026

    Angajări la Bucecea: o firmă de pe fosta platformă industrială caută muncitori, operatori și șef de producție

    16 iunie 2026

    COMUNICAT DE PRESĂ: România pierde încă 460 de milioane de euro din PNRR

    15 iunie 2026
    Social Media
    • Facebook
    • Twitter
    • Instagram
    • YouTube
    • TikTok
    Stiri noi

    Incident de mediu: 300 de litri de erbicid deversați în cursul de apă Cozancea, afluent al Sitnei

    16 iunie 2026

    Un pas important pentru realizarea Variantei de Ocolire a Municipiului Dorohoi

    16 iunie 2026

    Angajări la Bucecea: o firmă de pe fosta platformă industrială caută muncitori, operatori și șef de producție

    16 iunie 2026

    COMUNICAT DE PRESĂ: România pierde încă 460 de milioane de euro din PNRR

    15 iunie 2026
    Banul Botosanean
    Facebook X (Twitter) Instagram YouTube TikTok
    • Acasa
    • Economic
    • Administratie
    • Visit Botosani
    • Politica
    © 2026 Designed by HeZo Agency

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.