Comisari din cadrul Gărzii de Mediu Botoșani au efectuat acțiuni de inspecție și control pentru verificarea respectării condițiilor impuse în autorizaţia de mediu la trei operatori economici care desfășoară activități de colectare deșeuri periculoase și deșeuri nepericuloase în municipiul Botoșani.
Cristina Kashyap, comisar șef al Gărzii de Mediu, a declarat că pentru neconformitățile constatate s-au stabilit măsuri cu termen în vederea remedierii acestora.
”S-a aplicat o sancțiune de 50.000 lei pentru nerespectarea condițiilor impuse în autorizația de mediu și s-a transmis către APM Botoșani propunere de notificare a operatorului economic în vederea suspendării autorizației de mediu”, a declarat Kashyap.
Garda de Mediu Botoșani nu a divulgat numele agentului comercial.

