Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat că va demisiona pe 12 februarie 2025. Anunţul a fost făcut acum câteva momente.
„Pentru a scuti România şi pe cetăţenii români de această criză, de această evoluţie negativă, demisionez din funcţia de preşedinte al României. Voi pleca din funcţie poimâine, pe 12 februarie”, a precizat Klaus Iohannis, luni, într-o conferinţă de presă susţinută la Palatul Cotroceni.
Ilie Bolojan, președintele PNL și al Senatului, va deveni președinte interimar al României până la desemnarea prin vot a unui nou președinte.

