Close Menu
    Stiri

    Elsaco Botoșani finalizează centrala de cogenerare de la Arad și începe reabilitarea a 50 km de magistrale de termoficare

    23 iunie 2026

    Electro-Alfa Botoșani fondează un nou joint venture cu New Protocol Group: centru de proiectare pentru infrastructura energetică complexă

    23 iunie 2026

    COMUNICAT DE PRESĂ Senatorul Cătălin Silegeanu: „Eu nu trădez românii! Nu am votat Guvernul Veștea”

    23 iunie 2026

    Locuințe în bloc nZEB plus în Ștefănești pentru specialiștii din sănătate și învățământ

    23 iunie 2026

    Comunicat de presă „PNRR: Fonduri pentru Romania moderna si reformata!” U.A.T. Orașul Ștefănești

    23 iunie 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram YouTube TikTok
    Facebook X (Twitter) Instagram YouTube TikTok
    Banul BotosaneanBanul Botosanean
    Banner 1
    • Acasa
    • Economic
    • Administratie
    • Politica
    • Stiri locale
    • Agricultura
    • Toate stirile
    • Contact
    Banul BotosaneanBanul Botosanean
    Prima pagină » Comunicat AUR: PSD și PNL duc România în prăpastie, cu cele mai mari prețuri la energie din Europa
    Politica

    Comunicat AUR: PSD și PNL duc România în prăpastie, cu cele mai mari prețuri la energie din Europa

    5 septembrie 2024Niciun comentariu
    Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit Email
    Comunicat AUR: PSD și PNL duc România în prăpastie, cu cele mai mari prețuri la energie din Europa
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Sub conducerea dezastruoasă a lui Marcel Ciolacu și Nicolae Ciucă, România a atins un nou record rușinos: cel mai mare preț la energie din Europa.




    În loc să gestioneze eficient această situație, guvernarea PSD-PNL a adus sistemul energetic național într-o stare critică, iar românii vor resimți din plin povara acestei crize în lunile ce urmează. Cu prețuri care frizează absurdul și care contribuie din plin la o inflație galopantă, viața pentru milioane de cetățeni s-a degradat, iar competitivitatea firmelor autohtone este distrusă.

    Pe 2 septembrie 2024, România a înregistrat o premieră nedorită: prețul energiei a depășit 1000 de euro/MWh, nu pentru o oră, ci pentru două ore consecutive. Așa ceva este inacceptabil într-o țară care ar trebui să aibă resurse energetice suficiente pentru a asigura un preț rezonabil pentru consumatori. Prețurile au explodat începând cu ora 17: 167 euro/MWh, apoi 464 euro/MWh la ora 18, culminând cu peste 1000 de euro/MWh între orele 20 și 21.

    Cum am ajuns aici? Simplu. Din 2019 încoace, guvernele PSD și PNL au închis mai multe capacități de producție pe cărbune, înlocuindu-le cu panouri fotovoltaice, care produc energie doar în anumite momente ale zilei și pentru un număr limitat de ore pe an. În lipsa capacităților de producție continuă și a unor soluții de stocare, sistemul energetic a devenit instabil și extrem de vulnerabil la fluctuațiile pieței. Iar rezultatul? Românii plătesc facturi astronomice, în timp ce companiile noastre își pierd competitivitatea.

    Mai grav, acest dezastru energetic nu este doar o problemă de moment. Prețurile vor continua să crească, iar de la 1 aprilie 2025, românii vor începe să plătească facturi în baza prețurilor de la acel moment, care, dacă se păstrează ritmul actual, vor fi asemănătoare sau mai mari decât cele din 2021. În timp ce guvernul tace, cetățenii vor resimți și mai puternic impactul acestei crize, în condițiile în care deja avem cea mai mare inflație din Uniunea Europeană.

    Guvernul Ciolacu poate redresa situația?

    Desigur, dar nu face nimic. În loc să prioritizeze investițiile în infrastructura energetică, guvernul a preferat să ignore realitatea și să se afunde în politici populiste și ineficiente.

    De ce nu se iau măsuri? Simplu, pentru că prioritatea acestui guvern nu este binele românilor, ci menținerea puterii și accesul la resursele publice. În loc să creeze un mix energetic stabil și să reducă dependența de importuri, guvernul alege să plătească sume exorbitante, cum s-a întâmplat cu prețul din piața de echilibrare de energie electrică de la București, din 2 septembrie, când, pentru intervalul de decontare 22.00-22.15, s-a plătit 67.983 de lei/MWh, adică circa 13.600 de euro/MWh. Acești bani îi primește un producător sau mai mulți pentru a produce și debita în SEN mai puțină energie, nu mai multă.
    Pentru români, mesajul este clar: sărăcirea continuă. Într-o țară cu potențial energetic considerabil, plătim cel mai mult pentru energie, iar acest lucru nu este o coincidență, ci rezultatul unor guverne incompetente și corupte, care au distrus sistemul energetic național.

    Este imperativ ca aceste probleme să fie rezolvate de urgență, prin măsurile propuse de AUR:
    a) Finalizarea și punerea în funcțiune, până la finalul acestui an a celor două centrale pe gaze de la Iernut și de la Brăila, rămase într-un stadiu avansat de construcție;
    b) Demararea, în regim de urgență, a lucrărilor de finalizare a hidrocentralelor din bazinul Jiului;
    c) Demararea, de către Hidroelectrica, a lucrărilor de realizare a centralei cu pompaj invers de la Tarnița-Lăpuștești, singura care poate atenua dezechilibrele din sistem;
    d) Începerea neîntârziată a lucrărilor la centralele pe gaze de la Mintia și din Complexul Energetic Oltenia, în paralel cu demararea lucrărilor de modernizare a liniilor electrice de transport a energiei electrice, care să permită preluarea producției de electricitate de la aceste noi unități de producție;
    e) Cuplarea într-un holding a diverșilor producători deținuți majoritar de stat, pentru a putea comercializa un mix energetic, cu preț constant rezonabil, care să reducă ponderea electricității corespunzătoare Pieței zilei următoare (PZU).

    Dacă nu acționăm acum, românii vor fi condamnați la sărăcie energetică, iar economia noastră va fi pusă în genunchi. Hai să oprim această prăbușire cât încă nu este prea târziu!

    Comunicat AUR: PSD și PNL duc România în prăpastie cu cele mai mari prețuri la energie din Europa
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Elsaco Botoșani finalizează centrala de cogenerare de la Arad și începe reabilitarea a 50 km de magistrale de termoficare

    23 iunie 2026

    Electro-Alfa Botoșani fondează un nou joint venture cu New Protocol Group: centru de proiectare pentru infrastructura energetică complexă

    23 iunie 2026

    COMUNICAT DE PRESĂ Senatorul Cătălin Silegeanu: „Eu nu trădez românii! Nu am votat Guvernul Veștea”

    23 iunie 2026

    Locuințe în bloc nZEB plus în Ștefănești pentru specialiștii din sănătate și învățământ

    23 iunie 2026

    Comunicat de presă „PNRR: Fonduri pentru Romania moderna si reformata!” U.A.T. Orașul Ștefănești

    23 iunie 2026

    Nova Apaserv: miercuri va fi sistată furnizarea apei pe mai multe străzi din municipiul Botoșani

    22 iunie 2026
    Leave A Reply Cancel Reply

    Stiri
    Economic

    Elsaco Botoșani finalizează centrala de cogenerare de la Arad și începe reabilitarea a 50 km de magistrale de termoficare

    23 iunie 2026

    Botoșănenii de la Elsaco modernizează termoficarea din Arad. Lucrări pe 50 km de conducte și…

    Electro-Alfa Botoșani fondează un nou joint venture cu New Protocol Group: centru de proiectare pentru infrastructura energetică complexă

    23 iunie 2026

    COMUNICAT DE PRESĂ Senatorul Cătălin Silegeanu: „Eu nu trădez românii! Nu am votat Guvernul Veștea”

    23 iunie 2026

    Locuințe în bloc nZEB plus în Ștefănești pentru specialiștii din sănătate și învățământ

    23 iunie 2026
    Social Media
    • Facebook
    • Twitter
    • Instagram
    • YouTube
    • TikTok
    Stiri noi

    Elsaco Botoșani finalizează centrala de cogenerare de la Arad și începe reabilitarea a 50 km de magistrale de termoficare

    23 iunie 2026

    Electro-Alfa Botoșani fondează un nou joint venture cu New Protocol Group: centru de proiectare pentru infrastructura energetică complexă

    23 iunie 2026

    COMUNICAT DE PRESĂ Senatorul Cătălin Silegeanu: „Eu nu trădez românii! Nu am votat Guvernul Veștea”

    23 iunie 2026

    Locuințe în bloc nZEB plus în Ștefănești pentru specialiștii din sănătate și învățământ

    23 iunie 2026
    Banul Botosanean
    Facebook X (Twitter) Instagram YouTube TikTok
    • Acasa
    • Economic
    • Administratie
    • Visit Botosani
    • Politica
    © 2026 Designed by HeZo Agency

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.