Deputatul botoșănean PNL Eduard Mititelu, desemnat pentru funcția de ministru delegat pentru Transformare Digitală în Cabinetul Adrian Veștea, a obținut avizul favorabil al comisiilor reunite din Camera Deputaților și Senat.
Mititelu a anunțat, luni, că a primit undă verde din partea comisiilor de specialitate, în urma audierii și a prezentării planurilor sale pentru digitalizarea României.
„Am primit aviz favorabil din partea comisiilor din Camera Deputaților și Senat pentru ocuparea funcției de ministru delegat pentru Transformare Digitală. O bună parte dintre colegii din comisiile reunite au apreciat activitatea mea de până acum, precum și planurile pe care le am și pe care le-am prezentat”, a scris deputatul pe Facebook.
Eduard Mititelu a mulțumit colegilor parlamentari pentru încredere și a precizat că urmează votul în plenul celor două Camere. „Sper ca, de mâine, să ne apucăm de treabă”, a transmis acesta.
Mititelu este cel mai tânăr parlamentar PNL din legislatura actuală. El a activat ca deputat de Botoșani și a mai ocupat anterior funcția de secretar de stat la Ministerul Dezvoltării, unde a colaborat cu actualul premier desemnat, Adrian Veștea.
În cadrul audierilor, deputatul a subliniat că prioritatea sa va fi accelerarea procesului de digitalizare a administrației publice, în special în contextul implementării PNRR, precum și sprijinirea județului Botoșani prin atragerea de fonduri și proiecte în domeniul transformării digitale.
Urmează ca, în plenul reunit al Parlamentului, să aibă loc votul final pentru învestirea Cabinetului Veștea, iar în cazul unui vot favorabil, Eduard Mititelu va depune jurământul și își va prelua oficial mandatul.

