Senatorul Cătălin Silegeanu nu a votat Guvernul Veștea, despre care spune că este „negociat la bucată și trecut printr-o vânătoare disperată de parlamentari”, construit pe programul fostului cabinet Bolojan.
„Nu am votat Guvernul Veștea, plămădit din același sistem care a cotropit țara și a sărăcit populația. A venit în Parlament cu programul lui Bolojan preluat copy-paste, cu tot cu greșeli gramaticale și cu tot cu proiecte care nici măcar nu mai există. Un guvern făcut din resturi de putere, lipit în grabă, negociat la bucată și trecut printr-o vânătoare disperată de parlamentari, doar ca să fie salvați oamenii care s-au agățat de portofolii cu nerușinare”, a transmis Cătălin Silegeanu, luni seară, după ce parlamentarii AUR au părăsit plenul reunit pentru învestirea Guvernului Veștea.
Senatorul botoșănean a criticat miniștrii propuși, după ce a participat activ la audierea acestora și a constatat că noul cabinet rotește vechii oameni dintr-un portofoliu în altul.
„Așa am ajuns să vedem un plagiator dovedit în vârful Culturii, un profesor plimbat de la Educație la Apărare, un habarnist la Economie care nu cunoaște programele Start-Up și un măscărici la Energie, pus să acopere operațiunile băieților deștepți. Nu avem nevoie de o copie stricată a Guvernului Bolojan, cu aceeași foame de funcții!”, a conchis Cătălin Silegeanu.

