Investiție premium în design interior la Botoșani: Mobilat Home Design Furniture, un showroom de 1.000 mp dedicat eleganței și calității
Mobilat Home Design Furniture, un concept unic în peisajul economic botoșănean, a fost inaugurat oficial astăzi, marcând o nouă etapă în retailul premium de mobilier și accesorii pentru casă. Showroomul propune o experiență completă de design interior, pe o suprafață de 1.000 mp de expunere și 200 mp de depozitare, și reunește sub același brand mobilier la comandă, covoare, perdele, cristale, porțelanuri și textile hoteliere de lux.
Un proiect de familie, o investiție locală solidă
Conceptul Mobilat este construit de o echipă de antreprenori botoșăneni: Costel Șoptică împreună cu familia sa, Răzvan Șoptică, Bogdan Hapău și Andreea Scripcariu Șoptică. Și-au unit pasiunea și expertiza, know-how-ul în industria mobilei pentru a oferi botoșănenilor o soluție completă de amenajare a locuinței. Pentru cei care au uitat, Costel Șoptică face mobilă de peste două decenii.
„Este un concept nou care cuprinde mobilier, perdele, covoare, cristale. Începând de mâine, 1 aprilie, m-am întors în business și eu, alături de Răzvan, într-o firmă care sperăm să scrie istorie în Botoșani. De mâine vă rog să mă testați cerându-mi oferte, soluții, păreri și, de ce nu, să mă criticați de fiecare dată când vedeți că fac greșeli”, a declarat Costel Șoptică, implicat activ în dezvoltarea afacerii.
Mobilier premium și produse românești
„Mobilat este un showroom cu mobilier și nu numai, produse premium, românești, fabricate de noi și de colaboratorii noștri. Este unic și inedit pentru că venim în întâmpinarea voastră cu tot ce este necesar pentru a amenaja spațiul sau casa. Producem mobilă la comandă, mobilier modular cu pal de calitate premium, din Germania”, a explicat Răzvan Șoptică.
Oferta include o gamă diversă de: mobilier la comandă și modular, mese și scaune pentru dining, canapele și piese de tapițerie de lux, electrocasnice premium pentru bucătărie.
Accesorii rafinate pentru un interior complet
Partea de perdele, cristale, porțelanuri și textile hoteliere de lux este coordonată de Andreea Scripcariu Șoptică, care a adus la Botoșani perdelele Sophia și o selecție impresionantă de produse rafinate.
„Sunt cristale Bohemia, de la Bohemia Iași – rame foto, sfeșnice, ceasuri, pahare de șampanie. Porțelanurile vin tot de la ei, avem seturi pentru 6 sau 12 persoane, inclusiv seturi complete de 44 de piese. De asemenea, avem prosoape și halate hoteliere și lenjerii de pat de Damasc de o calitate excepțională”, a declarat aceasta.
Showroomul este deschis publicului începând de marți, 1 aprilie
Investiția vine într-un moment favorabil pieței locale, care caută tot mai mult produse de calitate, soluții personalizate și servicii de design interior integrate. Cu o echipă dedicată și un spațiu generos de prezentare, Mobilat Home Design Furniture promite să devină un reper local în domeniul amenajărilor premium.