Prima pagină » O botoșăneancă a câștigat argintul la Ultramaratonul de la Galați. A alergat 50 de kilometri
Știri locale

Împreună cu soțul ei deține singurul magazin destinat pasionaților de aeromodelism, Sierra Modellsport, iar în timpul liber face sport, mult sport, și aleargă la ultramaratoane.

Sâmbătă, botoșăneanca Elena Avasilichioaiei a câștigat medalia de argint la Ultramaratonul de la Galați. Aceasta a alergat în cursa de 50 de kilometri, ”Provocarea Campionilor”, în Pădurea Gârboavele din Galați.

Elena Avasilichioaiei este una dintre puținele botoșănence prezente la cursele de ultramaraton din România și se pregătește alergând în jurul municipiului Botoșani, fiind parte a grupului FunRun Botoșani.

Grupul FunRun este format din botoșăneni cu profesii diferite, niciunul nefiind sportiv de performanță, care vor să promoveze sportul pe plan local, în special atletismul.